Specjalizacja: umowy Nordea
100% spraw dotyczących umów tego banku zostało zakończonych wyrokami korzystnymi tj. nieważnością przy naszej argumentacji. Obecnie prowadzimy blisko 100 spraw klientów byłego banku Nordea, jednak z uwagi na naszą głęboką specjalizację w sporach z tym bankiem liczba ta w szybkim tempie rośnie.
Dysponujemy rozległą argumentacją, będącą naszym autorskim know-how. W odniesieniu do banku Nordea nasza Kancelaria przygotowała koncepcję pozwu wyłącznie na ten rodzaj umowy kredytu. Naszym zdaniem pomimo nazwy umowy, nie jest to umowa kredytu denominowanego. Jest to szczególna konstrukcja wymagająca szczególnej argumentacji, innej niż w przypadku kredytów indeksowanych i innej niż w przypadku kredytów denominowanych.
Podnosimy nie tylko fakt istnienia w umowie postanowień odsyłających do tabel kursowych ale także kwestie ryzyka różnic kursowych i klauzulę główną która nie określa ani kwoty w PLN ani w CHF.
Podnosimy także, że w okresie kiedy Nordea AB z siedzibą w Szwecji była wpisana do KW (lata 2014 – 2019) to PKO BP nie było wierzycielem uprawnionym do pobierania rat. Posiadamy dokumentację dotyczącą transferów wierzytelności z Nordea Bank Polska do Noardea AB. Argumentacja ta oznacza, że niezależnie od abuzywnych postanowień umownych PKO BP w latach 2014-2019 niesłusznie pobierał raty kredytu i powinien je zwrócić nawet gdy umowa zostanie uznana za ważną. Jet to jednak dodatkowa argumentacja, która ma skłonić sądy do nieważności tych umów. Kwestią tą zajmie się w najbliższym czasie Sąd Najwyższy w ramach spraw, w których reprezentujemy kredytobiorców